Dlaczego brakuje papieru w Europie?
torby papierowe z nadrukiem

Brak papieru na rynku europejskim

Brak papieru w EuropieJuż od kilku miesięcy słychać z każdej możliwej strony informację o braku papieru na rynku, co bardzo niekorzystnie odbija się na całej gospodarce w tym w sektorze związanym z opakowaniami. Brakuje praktycznie każdego rodzaju papieru od papierów offsetowych, poprzez kraft, a na kartonach kończąc.

Dlaczego brakuje papieru w Europie?

Czynniki są trzy. Pierwszy i chyba najbardziej oczywisty to zmniejszona produkcja związana z covidem, wiele zakładów drzewnych i papierniczych nie pracuje na 100% mocy ze względu na olbrzymie braki kadrowe. W wielu fabrykach w jednym momencie nawet 50% załogi było na chorobowym lub kwarantannie. Drugi czynnik to duży wzrost zapotrzebowania na opakowania papierowe (kartony, pudełka, torby papierowe, papier pakowy) związane z lockdown-ami, a więc klienci zamawiali produkty z dostawą lub na wynos oraz masowe odchodzenie firm od opakowań z tworzyw sztucznych (torby foliowe, opakowania folią stretch oraz taśmy pakowe z tworzyw).

Trzeci powód który już tak oczywisty nie jest, a istotnie przyczynił się do drastycznego spadku ilości dostępnego papieru na rynku to polityka USA oraz Chin, które masowo zaczęły importować drewno z Ameryki Południowej i Europy. Dodatkowo w Stanach Zjednoczonych wprowadzono drastyczne ograniczenia w wycince lasów. To wszystko spowodowało, że ilosć dostępnego papieru spadła, a co za tym idzie cena papieru poszybowała. W ciągu mniej więcej roku cena papieru  wzrosła o 70-100% w zależności od rodzaju. A na dostawy z papierni czeka się obecnie nie 2 tygodnie jak to było jeszcze 2 lata temu, a po 5-7 miesięcy. Jeżeli do tego dodany wzrost kosztów energii niezbędnej do produkcji papieru to tak drastyczny wzrost cen tego surowca nie dziwi.

 

Źródło: materiał własny, 18.01.2022r.Łódź torby papierowe | Torby cateringowe |